Jak se stavěl mobilní pasivní dům na veletrhu IBF

13. 8. 2012

Jak se stavěl pasivní dům ve spolupráci s Centrem pasivního domu a naším hlavním partnerem, s nímž máme výrobní halu.

Tisková zpráva

Zhruba šedesát tisíc návštěvníků zavítalo na konci dubna do Brna na tradiční stavební veletrhy. Kromě nových stavebních trendů zde mohli na vlastní oči vidět i stavbu pasivního domu. Centrum pasivního domu tu totiž se svými partnery jeden plně funkční pasivní dům postavilo za pouhé čtyři dny. Výslednou stavbu si nyní bude možné až do podzimu, kdy půjde za 1 Kč do veřejné aukce, prohlédnout v brněnském Národním stavebním centru.

Evropská unie již za osm let nepovolí stavbu jiných domů než s téměř nulovou spotřebou energie. Přesto se mnoho Čechů na úsporné domy stále dívá skrz prsty jako na drahé a složité. O tom, že tyto obavy jsou zbytečné, se mohli na vlastní oči přesvědčit návštěvníci brněnských stavebních veletrhů. Centrum pasivního domu zde totiž spolu se svými členy dokázalo v průběhu veletrhu nejen postavit mobilní pasivní domek, ale vybavit jej i kuchyňskou linkou, nábytkem a sociálním zařízením. Využili přitom technologie a postupy, které se již dnes běžně používají při stavbě pasivních domů. Hotovou stavbu o rozměrech 3,5 x 7,5 m si nyní můžete až do září prohlédnout v Národním stavebním centru v Brně. V rámci podzimního veletrhu ForArch pak stavba, včetně interiérového vybavení, půjde do dražby za 1 Kč.

„Celou akcí jsme chtěli ukázat, že stavba pasivních domů nemusí být o mnoho náročnější než stavba běžných domů. Výsledkem je však až 90 % úspora nákladů na vytápění. Základní konstrukci z panelů NOVATOP se nám přitom podařilo postavit za jedno odpoledne. Díky jejich prefabrikaci je totiž velká část práce přesunuta již do výroby. Na místě stavby se tak šetří nejen čas, ale především výdaje investora,“ říká ředitel Centra pasivního domu Jan Bárta.

Během prvního dne veletrhu se zároveň podařilo konstrukci částečně zaizolovat minerální vlnou a dokonce i nainstalovat velkoformátová dřevěná okna a vzduchotechniku. Právě ta je pro fungování pasivních domů zcela zásadní. Stará se totiž o neustálý přísun čerstvého vzduchu. „Díky systému rekuperace tepla navíc vzduchotechnika pomáhá šetřit výdaje za topení. Odpadní vzduch totiž na výstupu z domu předává cenné teplo nasávanému čerstvému vzduchu,“ vysvětluje Bárta. Specialitou domu a jediným nadstandardním prvkem je využití systému inteligentní elektroinstalace iNELS, který umožňuje ovládat veškerou elektroniku z jednoho místa a zároveň i měřit teplotu a optimalizovat množství CO₂ v interiéru.

Návštěvníci veletrhu mohli dále vidět práci s dřevovláknitou izolací, minerální a skelnou vlnou, s foukanou celulózou, ale také třeba montáž konstrukce střešního pláště, který je krytý trapézovým plechem. Po vyřešení vnější obálky domu přišly na řadu také venkovní žaluzie, které zabrání přehřívání interiéru v letních měsících. Spolu s obložením domku modřínovými palubkami pak začaly i práce na interiéru. Ten kromě kuchyňské linky a sprchového koutu tvoří především modulový nábytek na míru. Designéři z Bytového ateliéru navrhli šedý modulový nábytek z vysoce kvalitního umělého ratanu, díky kterému je možné jej bez problémů použít i venku. Spolu s velkými posuvnými dveřmi tak umožňuje propojit interiér se zahradou. „Již za pouhé čtyři dny se nám podařilo domek dokončit tak, aby byl nejen obyvatelný, ale především komfortní pro jeho uživatele. V průběhu stavby jsme navíc odpověděli na stovky dotazů, které se týkaly úsporných domů. Věříme, že se nám tak opět podařilo českou veřejnost posunout o další krok směrem k menší energetické závislosti, nižším výdajům za vytápění a komfortnějšímu a zdravějšímu bydlení,“ dodává Bárta.

Autorem projektové dokumentace mobilní buňky byla společnost H. L. C. spol. s.r.o ve spolupráci s Ateliérem ELAM a Architektonickou kanceláří Křivka s.r.o. Konstrukční dřevěný systém NOVATOP dodala firma AGROP NOVA a.s., okna pak společnost SLAVONA, s.r.o. Více o partnerech, kteří se do projektu zapojili, i o celé akci najdete na http://www.pasivnidomy.cz/ibf-2012/.

Mediálními partnery akce byly časopisy Můj dům, Dřevo a stavby, Pěkné bydlení, Stavebnictví, Fairherald, Energeticky soběstačné budovy, Stavitel, Konstrukce a Moravské hospodářství a internetové servery www.dumazahrada.cz, www.ceskestavby.cz, www.enuby.cz, www.tzb-info.cz a www.ekobydleni.eu.

Videa

Pátek 20. 4. 2012. Chystáme se!

Úterý 24. 4, 2012. Začíná stavební reality show, jak se staví pasivní dům!

Středa 25. 4. 2012. A je zatepleno – stavba mobilního pasivního domu běží jako hodinky!

Čtvrtek 26. 4. 2012. Pasivní dům oblékl modřínový „kabát“ a my už jsme na střeše!

Pátek 27. 4. 2012. Blížíme se k závěru!

Sobota 28. 4. 2012. Unikátní stavební reality show je ve svém finále!

Aktuálně

22. 12 . 2016

PF 2017

28. 10 . 2016

Nově nabízíme: Rekreační chatky s kopulovitým designem

Představujeme Vám úplnou novinku na českém trhu: multifunkční montované rekreační chatky s moderním kupolovitým designem. Zajistíme Vám vše potřebné pro stavbu a umístění chatky na Vašem pozemku od A do … číst celé

27. 10 . 2016

Právě stavíme prototyp hausbótu

Prototyp dřevěného montovaného hausbótu: Co na něj říkáte, líbí se Vám? Pokud byste si chtěli podobný hausbót pořídit a chtěli byste jej vidět naživo, napište nám, rádi Vám prototyp předvedeme.

26. 10 . 2016

Nově realizujeme pokládku travních koberců a instalaci závlahových systémů RAIN BIRD

Nelíbí se Vám současná travnatá úprava Vašeho pozemku či zahrady? Není nic jednoduššího než si u nás objednat pokládku travních koberců vysoké kvality. Upravíme stávající povrch, aby byl vhodný pro … číst celé

Partneři